Botoks i kwas hialuronowy - jakie są różnice?

Botoks i kwas hialuronowy - jakie są różnice?

Botoks i kwas hialuronowy to pojęcia, z którymi każdy z nas choć raz spotkał się w swoim życiu. Okazuje się jednak, że nie zawsze potrafimy poprawnie je zdefiniować i wskazać na ich zastosowanie. Część osób uważa nawet, że jedno określenie jest tożsame z drugim. Na czym polegają oba zabiegi i w jakich przypadkach je stosujemy? Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma pojęciami? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. 

Co to jest botoks i po co się go stosuje?

Botoks jest toksyną botulinową wytwarzaną poprzez beztlenową bakterię występującą w jadzie kiełbasianym. To trucizna, której nie należy się jednak obawiać, gdyż w odpowiedniej dawce nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Początkowo był wykorzystywany w medycynie jako lek na skurcze mięśni twarzy. Z czasem zaczęto dostrzegać również jego dobroczynny wpływ na redukcję zmarszczek. Zastrzyki z botoksu są nieporównywalnie mniej inwazyjnym zabiegiem od chirurgii plastycznej, niewymagającym wykonywania znieczulenia. To dlatego cieszą się tak ogromnym powodzeniem wśród pacjentów. Działanie botoksu opiera się na czasowym paraliżu mięśni, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek. Zastrzyki z botoksu wskazane są również w leczeniu nadmiernej potliwości oraz bruksizmu (przerostu mięśni żwaczy). Zapytaliśmy specjalistów wykonujących botoks w Klinice Dr Parda (okolice Piaseczna k. Warszawy) czy botoks jest bezpieczny. Ich zdaniem, przy znajomości odpowiednich technik przygotowywania preparatu oraz dokładnym doborze dawek, dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i przeciwwskazań, stosowanie botoksu nie powinno powodować komplikacji. Pacjentów należy również uczulać na przestrzeganie zaleceń lekarza oraz zapewnić wizyty kontrolne.

2. Kwas hialuronowy - w jakim celu jest stosowany? 

Kwas hialuronowy, w odróżnieniu od botoksu jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest zlokalizowany w warstwach skóry, dzięki czemu zapewnia jej młody wygląd, elastyczność oraz gładkość. Z wiekiem niestety, jego ilość maluje, co powoduje wiotczenie skóry, szorstkość i marszczenie. Aby temu zapobiec, stosuje się wypełniacze zawierające cząsteczki kwasu hialuronowego, których zadaniem jest przywrócenie skórze naturalnego, młodego wyglądu. Składnik ten znajdziemy również w kremach, balsamach oraz wielu innych kosmetykach, jednak najskuteczniejszy efekt dadzą odpowiednio dobrane przez specjalistów dawki kwasu hialuronowego, który wstrzykuje się bezpośrednio do skóry. Preparat ten przynosi również doskonałe efekty w przypadku korekty ust, nosa, oraz owalu twarzy. W sklepach internetowych często możemy się natknąć na wypełniacze do użytku domowego, jednak należy pamiętać, że zabieg ten, jak każdy inny może nieść ze sobą powikłania, dlatego warto wykonywać go wyłącznie pod okiem doświadczonego specjalisty. Ponadto lekarze zajmujący się medycyną estetyczną oraz dermatolodzy stosują często wysokiej klasy wypełniacze ZFill z kwasem hialuronowym od imeso.pl, które posiadają certyfikaty medyczne i są przetestowane pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Produkty te dostępne są wyłącznie dla lekarzy, którzy zapewnią pacjentowi kompleksową opiekę na każdym etapie. 

3. Botoks czy kwas hialuronowy - co wybrać?

Mając do dyspozycji wybór pomiędzy dwoma zabiegami o równie wysokiej skuteczności, możemy mieć problem z podjęciem decyzji. Nie da się bowiem jednoznacznie wskazać na to, który będzie uniwersalny i najlepszy dla wszystkich. Wymaga to indywidualnej decyzji, którą najczęściej podejmuje lekarz na podstawie konsultacji z pacjentem i ocenie danego problemu. Botoks, podobnie jak kwas hialuronowy posiada przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego stosowanie. Warto także zaznaczyć, że zarówno jeden jak i drugi zabieg niesie ze sobą minimalne ryzyko powikłań, dlatego każdy przypadek musi zostać oceniony indywidualnie.

Opinie (1)
Madzia
Szczerze mogę polecić botoks w Klinice Dr Parda, który jest rewelacyjnym zabiegiem. Przyniósł mi bardzo szybkie i korzystne efekty - takich jak oczekiwałam. Pani Parda to prawdziwa profesjonalistka z powołaniem. Utrzymuję sympatyczną i swobodną atmosferę, w pełni pozwoliła mi się rozluźnić podczas zabiegu, który został przeprowadzony bez bólowo. Gabinet bardzo ładnie urządzony i przytulny. Polecam
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Do naszego organizmu dostaje się coraz więcej to...
Niegdyś modelowanie kształtu nosa kojarzyło si...
Sukcesywnie z roku na rok jedną z niezwykle cieka...
Każda wada wzorku związana jest z dyskomfortem, ...
Masaż ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzię...
Styl życia i dieta w bardzo dużym stopniu wpływ...