Botox – skuteczny sposób na migrenę?

Botox – skuteczny sposób na migrenę?

Niedawno znów zrobiło się głośno o botoksie, ale tym razem nie w kwestii wypełniania zmarszczek. Okazuje się, że preparat ten przynosi skuteczne rezultaty w walce z migrenami i napięciowymi / stresowymi bólami głowy, pozwalając zażegnać je na długi czas. 

Czym jest migrena?
Statystyki wskazują, że na migrenę może chorować nawet 28 proc. populacji. Najczęściej dotyka ona kobiety. Objawia się silnym bólem głowy o znacznie większym natężeniu niż ból napięciowy. Dla chorego stanowi duży problem, utrudniając normalne funkcjonowanie, ponieważ pod wpływem codziennych aktywności, na przykład poruszania się może przybierać na sile. Podczas napadu migreny zaleca się pozostanie w łóżku, najlepiej w zaciemnionym i spokojnym pomieszczeniu, ponieważ atakom bólu często towarzyszy światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Ze względu na fakt, że ból może utrzymywać się nawet do 72 godzin, stan taki wyłącza chorą osobę z możliwości wykonywania obowiązków zawodowych oraz życia towarzyskiego. 

Czy botox może wyleczyć migrenę?
Od kilku lat w leczeniu migreny z powodzeniem wykorzystuje się toksynę botulinową, czyli botox. Substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu skurczów i napięcia mięśni. Jest także szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej do likwidowania zmarszczek. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy opublikowało konsensus, że toksyna botulinowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na leczenie przewlekłej migreny. Jej skuteczność jest bardzo wysoka – aż 80 proc chorych zauważa wyraźną poprawę, a u części z nich migrena ustępuje całkowicie. 
Aby osiągnąć pożądany efekt, lekarz podaje toksynę botulinową w określone partie głowy i karku. Zabieg należy powtarzać co kilkanaście tygodni. U niektórych pacjentów migrena może zaniknąć nawet na sześć miesięcy. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że wraz z czasem organizm nie staje się odporny na toksynę botulinową, a wręcz przeciwnie – skuteczność zabiegu zwiększa się. 
Przed podjęciem leczenia dla wielu osób barierą może być cena takiego zabiegu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że często jest ona porównywalna z kosztem konsultacji lekarskich oraz zakupu doraźnych leków.

Czy leczenie migreny botoksem jest bezpieczne? 
Bezpieczeństwo leczenia migreny botoksem potwierdzone zostało kilkunastoletnią praktyką na całym świecie. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego w tym kierunku lekarza, nie musimy obawiać się ryzyka. Są jednak przeciwwskazania do stosowania botoksu, na przykład u osób z chorobami skóry lub infekcjami w miejscu wstrzyknięcia. Leczenie nie może odbywać się również u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób uczulonych na poszczególne składniki preparatu. Dlatego tak ważna jest konsultacja z doświadczonym specjalistą, który ustali stan zdrowia pacjenta i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. 
Botox działa tylko w obrębie miejsca, które został podany, dlatego pozostałe mięśnie pracują normalnie. Niekiedy, tak jak w przypadku każdej iniekcji może pojawić się niewielki obrzęk lub zaczerwienienie, które po krótkim czasie ustępuje. Inne skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko i są w pełni odwracalne. 

Więcej informacji o leczeniu migreny botoksem dostępnych jest na stronie www.drparda.com.pl

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Detox napój oczyszczający to preparat pole...
Cellulit, potocznie zwany skórką pomarańczową,...
Technologia HIFU jest innowacyjnym rozwiązaniem, ...
Kaniula to specjalna igła, którą stosuje ...
Jeśli myślisz o tym, aby regularnie, z zaangażo...
Niegdyś modelowanie kształtu nosa kojarzyło si...