Kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza onkologa, gdy wykryją u siebie guzek podczas badania palpacyjnego. Wizyta w klinice onkologicznej może okazać się stresującym doświadczeniem, jednakże warto pamiętać, że nie wszystkie guzki pojawiające się na piersiach są rakiem, lecz zmianami łagodnymi. Nie oznacza to jednak, że guzki należy ignorować, wręcz przeciwnie, każdy powinien być szczegółowo zbadany przez wykwalifikowanego lekarza, który określi zmianę w piersi i podejmie dalsze kroki. Szacuje się, że większość wykrytych przez kobiety zmian w piersiach ma charakter łagodny, czyli nie mają one szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia. Niektóre zmiany potrafią ustępować nawet samoistnie, ponieważ mają związek ze zmianami hormonów podczas cyklu miesiączkowego.
Do najczęstszych guzków na piersiach zalicza się łagodne zmiany nowotworowe, czyli tzw. zmiany niezłośliwe, które zazwyczaj nazywa się od tkanek, z których powstają. Do najpopularniejszych zmian zaliczamy włókniaki, które charakteryzują się tym, że przesuwają się w piersiach i najczęściej pojawiają się u młodych kobiety. Ten twardy guzek zazwyczaj nie przyczynia się do powstania żadnych dolegliwości, jednakże należy skontrolować go podczas wizyty u lekarza onkologa. Kolejną często pojawiającą się zmianą są tłuszczaki, które powstają w tkance tłuszczowej piersi - usuwa się je wyłącznie, gdy szybko się rozrastają i powodują ból. Częstymi zmianami są również torbiele, które pojawiają się na skutek rozrastania się nabłonka przewodów mlecznych, a następnie ich zrastania. Pomimo tego, że wspomniane zmiany uważa się za niezłośliwe, to, jednak gdy zauważysz u siebie guzka, umów się na wizytę u profesjonalisty. Onkolog dokładnie zbada guzka i podejmie dalsze kroki - nawet łagodne zmiany mogą ulec zezłośliwieniu.
Do najpopularniejszych czynników zwiększających rozwój raka piersi należą czynniki genetyczne, a więc zachorowanie na raka piersi występowało w rodzinie. Do czynników ryzyka wchodzi również wysoki status społeczno-ekonomiczny, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, wczesny wiek pierwszej miesiączki, palenie tytoniu, częste spożywanie alkoholu, a także późny wiek menopauzy. Rak może się rozwinąć jeżeli już wcześniej zauważono łagodne zmiany na piersiach.
Adres IP: **.***.**.111
Adres IP: **.***.**.111
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni