Żylaki to poszerzone żyły powierzchowne, które odznaczają się w formie krętych, uwypuklonych i zdeformowanych żył. Żylaki najczęściej są widoczne gołym okiem i najczęściej to właśnie one, lub pajączki, są pierwszym objawem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej. Wspomnianą chorobę uważa się za jedno z najpowszechniejszych chorób układu krwionośnego, które częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Najczęściej żylaki są zlokalizowane w kończynach dolnych, jednakże mogą one również pojawić się w okolicach kostek, twarzy, klatki piersiowej, narządów rozrodczych czy okolicach odbytu -hemoroidy.
Żylaki, jak powstają?
Żyły odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, ponieważ są one odpowiedzialne za transport pozbawionej tlenu krwi z tkanek do serca, natomiast w tętnicach ten proces jest odwrotny, a więc krew płynie z serca do narządów i tkanek. Takie przepływ krwi zazwyczaj polega na działaniu przeciwko sile grawitacji, ponieważ krew musi dostać się z kończyn dolnych do górnych partii ciała. W żyłach funkcjonują zastawki, które są odpowiedzialne za przepływ krwi w jednym kierunku - jeżeli są sprawne, zapobiegną przedostawaniu się krwi z powrotem do kończyn dolnych, a więc jej cofaniu się. Jeżeli zastawki nie pracują prawidłowo, dochodzi do refluksu żylnego, co przyczynia się do zastoju krwi w kończynach dolnych oraz ich rozszerzania się - właśnie w taki sposób nie tylko powstają pajączki, ale również żylaki.
Jakie są objawy żylaków?
Powstającym żylakom najczęściej towarzyszą współistniejące objawy, m.in. uczucie ciężkości odczuwane wraz z upływem dnia, bóle nóg, a także obrzęki, które przechodzą po leżeniu z wysoko uniesionymi kończynami dolnymi. Szczególnie w nocy mogą pojawiać się dość silne kurcze nóg, a także uporczywe swędzenie skóry. W przypadku kobiet, objawy związane z powstawaniem żylaków mogą szczególnie nasilać się podczas miesiączki. W bardziej zaawansowanych żylakach możemy mieć do czynienia z silnym bólem w miejscu, w którym widzimy poskręcane żyły - występuje w tych miejscach również silne zaczerwienienie. Możliwe jest również powstanie niegojącego się owrzodzenia żylnego.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni