Zobacz również

Dieta w trosce o zdrowe nogi - co wolno jeść, a co jest niewskazane?

Dieta w trosce o zdrowe nogi - co wolno jeść, a co jest niewskazane?

Niezależnie od tego, czy masz problem z pajączkami na nogach czy z żylakami, koniecznie powinieneś udać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi szczegółowe badania USG żył, dzięki któremu stwierdzi czy zmiany są początkiem rozwijającej się niewydolności żylnej, czy są jedynie problemem kosmetycznym. W celu utrzymania zdrowych nóg niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednią elastyczność układu żylnego. Aby mieć zgrabne nogi bez pajączków i żylaków warto wprowadzić do swojej diety odpowiednie składniki odżywcze i unikać produktów, które sprzyjają nasileniu się problemu. Oczywiście oprócz diety, warto również zmienić inne nawyki, m.in. unikać przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej przez dłuższy czas, jak również wprowadzić odpowiednią dawkę aktywności ruchowej.

Jakie produkty wprowadzić do diety?
Osoby zmagające się z rozszerzonymi i kruchymi naczynkami - pajączki,  powinny dostarczać do swojego organizmu ogromne ilości błonnika, witamin i minerałów, a także mikroelementów. Odpowiednia porcja błonnika w codziennej diecie będzie chronić nasze naczynia krwionośne przed powstawaniem uszkodzeń, a jednocześnie eliminować wszelkie toksyny z organizmu. Błonnik jest niezwykle ważny, ponieważ na skutek zaparć i wzdęć podczas wypróżniania zmniejszony jest przepływ krwi w nogach, co może doprowadzać do jej zalegania i tworzenia się wspomnianych żylaków. W diecie zapobiegającej pajączkom bardzo ważne jest spożywanie nabiału, m.in. maślanki, kefiru oraz serów bez żadnych dodatków. Do diety warto również wprowadzić cynk, selen, miedź i krzem, które można znaleźć w rybach, produktach zbożowych, jajkach, pomidorach, a także w płatkach owsianych.

Czego nie warto jeść, gdy pękają naczynka?
Oczywiście dieta nie jest związana wyłącznie z dodawaniem zdrowych produktów do naszych dań, ale również polega na ich eliminacji, ponieważ niektóre potrawy mogą nasilać problem. Jakie produkty warto wyeliminować z codziennego jadłospisu? Przede wszystkim warto zrezygnować z mocnej kawy lub herbaty, a także zmniejszyć spożycie alkoholu, ponieważ przyczynia się on do podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Na skórze twarzy mogą powstawać teleangiektazje na skutek palenia papierosów. Nie pomagają w codziennej diecie nadmiary soli, gorących płynów oraz pokarmów, jak również przyprawy o dość dużej pikantności.

Opinie (3)
Witek
Polecam artykuł, bardzo przydatne informacje.
Zuzanna
Błonnik i witaminy w diecie są kluczowe dla zdrowia naszych nóg.
Adrianna
Zmniejszenie spożycia alkoholu bardzo pomaga.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Lekarz flebolog to osoba, która zajmuje si...
Sukcesywnie z roku na rok jedną z niezwykle cieka...
Każda wada wzorku związana jest z dyskomfortem, ...
Miażdżyca tętnic jest chorobą, która polega n...