Zobacz również

Jak objawia się suchy kaszel u dzieci?

Jak objawia się suchy kaszel u dzieci?

Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko zaczyna kaszleć, musisz zacząć działać. Kaszel, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie flegmy to pierwszy sygnał świadczący o rozwijającej się infekcji dróg oddechowych. Trzeba też pamiętać, że uporczywy kaszel u dziecka może zwiastować inne, poważne choroby. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego i w jaki sposób skutecznie pozbyć się tej dolegliwości?

Kaszel sam w sobie jest reakcją organizmu na zanieczyszczenia, jakie pojawiły się w tchawicy i oskrzelach. Nasila się nie tylko w przypadku infekcji dróg oddechowych, ale też w przypadku alergii, astmy oskrzelowej czy refluksu. Dzięki temu odruchowi ciało stara się usunąć zanieczyszczenia, dlatego też trzeba wiedzieć kiedy należy, a kiedy nie należy podawać dziecku leków przeciwkaszlowych. Najlepszym sposobem na złagodzenie kaszlu wynikającego z infekcji jest podanie dziecku odpowiednio dobranego syropu lub naparu. Kaszlowi suchemu towarzyszy drapanie w gardle oraz uczucie suchości. W trakcie tego kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania flegmy (zalegającej wydzieliny).

Nasilający się kaszel suchy u dziecka może być oznaką obecności ciała obcego w drogach oddechowych, albo refluksu przełyku. Schorzenie to wynika z cofania się treści żołądka do przełyku, co powoduje podrażnienie błon śluzowych i w efekcie nasila suchy kaszel.

W przypadku, kiedy dziecko przeszło grypę, zapalenie oskrzeli lub przeziębienie, suchy kaszel może być następstwem przebytej choroby. Tego typu kaszel określa się mianem kaszlu poinfekcyjnego, który jest efektem nadreaktywności oskrzeli spowodowanej uszkodzeniem nabłonka dróg oddechowych. Kaszel po przebytej infekcji może doskwierać dziecku jeszcze przez wiele tygodni po chorobie i pojawia się najczęściej w wyniku częstych zmian temperatury, wysiłku fizycznego, dużych zmian temperatury czy nawet emocji.

Kaszel suchy, który jest zwykle zapowiedzią infekcji, po czasie zmienia się w kaszel mokry. Kiedy masz pewność, że kaszel suchy u dziecka jest efektem infekcji, możesz podać dziecku leki przeciwkaszlowe. Zadbaj o to szczególnie w nocy, by złagodzić dolegliwości, i aby dziecko spokojnie przespało noc.

W przypadku, kiedy Twoje dziecko męczy kaszel poinfekcyjny, możesz dodatkowo podawać mu syropy lub miód, które mają właściwości regeneracyjne uszkodzonego nabłonka. Nie zapominaj o nawilżaniu powietrza w domu oraz regularnym nawadnianiu dziecka.
W przypadku kaszlu, który nie przechodzi, nasila się lub ktoś z członków rodziny choruje na astmę, powinieneś zasięgnąć porady lekarza.

Opinie (4)
Ada
Gdy mój syn cierpi na kaszel poinfekcyjny podaję mu miód, który idealnie regeneruje.
Katarzyna
Publikacja, którą powinny przeczytać wszyscy rodzice. Kaszel jest zjawiskiem często spotykanym u dzieci, ale nie należy go lekceważyć.
Sara
Pediatra doradził mi odpowiedni syrop na kaszel suchy, jest bardzo skuteczny.
Monika
Często podaję moim dzieciom leki przeciwkaszlowe, gdy zdarzają się Im objawy kaszlu.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Licówki to niewielkie, cieniutkie płatki, które...
Celiakia i alergia na gluten to zupełnie dwa ró...
Żylaki to poszerzone żyły powierzchowne, które...
Do naszego organizmu dostaje się coraz więcej to...
Nowotwory można podzielić na dwa rodzaje: nowotw...
Każdy pacjent ma do dyspozycji wiele rodzaj&oacut...