Zobacz również

Jak zapobiegać żylakom?

Jak zapobiegać żylakom?

Żylaki są dość często występującą dolegliwością, szczególnie pojawiającą się w krajach uprzemysłowionych - nie tylko dotyka osób starszych, ale również i osoby młode, jednakże znacznie częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Żylaki powstają na skutek zaburzeń przepływu krwi w żyłach, najczęściej kończyn dolnych, co w konsekwencji przyczynia się do zalegania krwi w żyłach, czyli do powstawania niewydolności żylnej, która nieleczona może mieć poważne skutki na stanie zdrowia.

Pierwszym objawem tworzących się żylaków będą pojawiające się na ciele pajączki , a także uczucie ciężkich nóg, kurcze łydek i stóp, a także obrzęk stóp i kostek, który pojawia się na koniec dnia. Leczenie żylaków jest procesem długim i dość skomplikowanym, dlatego lepiej jest zapobiegać niż leczyć. O profilaktyce żył powinny pamiętać zwłaszcza kobiety - zalecane są regularne wizyty u lekarza flebologa, który przeprowadzi USG Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu można skontrolować stan żył i zastawek.

Jak zmienić swoje nawyki, aby zapobiegać powstawaniu żylaków?
Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków, należy wprowadzić większą dawkę ruchu do swojego codziennego życia, ponieważ pobudzenie ciała pozytywnie wpływa na układ żylny, stymulując krążenie. Wystarczy, że będziemy ćwiczyć kilka razy w tygodniu po 30 minut. W profilaktyce żył idealnie sprawdzą się takie sporty jak: jazda na rowerze czy pływanie. Jeżeli pracujesz w formie siedzącej lub stojącej musisz pamiętać o regularnych ćwiczeniach podczas pracy - pamiętaj żeby robić częste przerwy i spacerować, a także unikać zakładania jednej nogi na drugą, ponieważ w taki sposób skutecznie utrudniamy odpływ krwi.

W profilaktyce żylaków zaleca się codziennie leżeć przez ok. 10 minut z wyżej ułożonymi nogami. Warto pamiętać, że na powstanie żylaków mogą wpłynąć także zbyt ciasne ubrania, a także chodzenie na wysokich obcasach. W przypadku profilaktyki żylaków warto również zadbać o swoją codzienną dietę oraz wagę ciała - zaparcia często mogą być czynnikiem, który sprzyja zastojom krwi w żyłach, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywania się, aby organizm funkcjonował prawidłowo. 

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 4/5 (9 opinii)
Ocena: 4.43/5 (7 opinii)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Zastanówmy się czy jesień życia musi upływać...
Badania obserwacyjne należą do badań podstawowy...
Pajączki, czyli inaczej teleaniektazje lub venule...
Krioterapię można z powodzeniem stosować w przy...
Oczy odgrywają ogromną rolę w procesie starzeni...
Niezależnie od tego, czy masz problem z pajączka...