Jednym ze wskazań do wykonania badanie USG Doppler żył jest choroba zakrzepowa żył lub miażdżyca. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wykrycie zatorów w żyłach, niedrożności tętnic, jak również tętniaków. Wykonanie USG Doppler podczas konsultacji flebologicznej umożliwi potwierdzenie lub wykluczenie podejrzenia zmian patologicznych związanych z nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach i tętnicach.
Jakie są techniki USG Doppler?
W zależności od podejrzewanych schorzeń lekarz flebolog może zlecić wykonanie badanie dopplerowskie z wykorzystaniem jednej z kilku dostępnych technik. Metoda USG Doppler w kolorze umożliwia zobrazowanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne, jaka sama nazwa wskazuje, w kolorze, dzięki czemu lekarz może sprawniej określić kierunek oraz prędkość przepływu krwi. Kolejną metodą jest USG Dopplera z zastosowaniem fali pulsacyjnej, dzięki której można dokładnie określić na jakieś głębokości znajduje się dane naczynie krwionośne, co będzie szczególnie przydatne podczas planowania zabiegów małoinwazyjnych lub chirurgicznych. Następną metodą jest USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej, które umożliwia przeanalizowanie stanu zastawek, jak również określenia prędkości i kierunku przepływu krwi. Ostatnią metodą badania jest USG Doppler Duplex, który jest metodą podwójnego obrazowania, co pozwala nie tylko obserwować naczynia krwionośne, ale również sąsiadujące z nimi tkanki.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania?
Ultrasonografia Dopplerowska to badanie, które jest bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, dlatego zazwyczaj wykonywane jest ono na każdej konsultacji flebologicznej. Nie ma większych przeciwwskazań do wykonania badania, ponieważ mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Powodem do przesunięcia terminu badania będzie jednak uszkodzenie skóry w miejscu, w którym ma być przeprowadzane badanie. Sprawa ma się podobnie z oparzeniami, złamaniami czy otwartymi ranami, ponieważ przerwany naskórek zestawiony z głowicą wykorzystywaną podczas badania USG może być ryzykiem infekcji.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni