Zobacz również

Miażdżyca tętnic, co warto wiedzieć o tej chorobie?

Miażdżyca tętnic, co warto wiedzieć o tej chorobie?

Miażdżyca tętnic jest chorobą, która polega na odkładaniu się złogów w ścianach tętnic i najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Początkowo choroba jest wręcz nieodczuwalna, a w stadium zaawansowanym może doprowadzić do utrudnień w poruszaniu się, a także do amputacji kończyny. Najczęstszym podłożem wystąpienia miażdżycy jest czynnik genetyczny — dotyczy on jednakowo kończyn dolnych, tętnic wieńcowych oraz tętnic szyjnych. Tak więc, jeżeli u bliskich członków rodziny występuje jakikolwiek rodzaj miażdżycy, jesteśmy w podwyższonej grupie ryzyka.

Do istotnych czynników wpływających na pojawienie się wspomnianej choroby ma wpływ nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu oraz brak wszelkiej aktywności fizycznej. Jaki jest pierwszy objaw miażdżycy tętnicy? To chromanie przestankowe, które polega na odczuwaniu bólu kończyn (w szczególności łydek) po przejściu jakiegoś dłuższego dystansu, czasami dochodzi również do bólów nocnych. Bardziej zaawansowane stadium choroby związane jest z owrzodzeniem podudzia oraz występującej martwicy — w tym stanie możliwa jest nawet amputacja wspomnianej kończyny.

Najskuteczniejszą metodą zdiagnozowania miażdżycy tętnicy jest badanie USG żył Warszawa, które pozwala na określenie stopnia zwężenia tętnic, a także umiejscowienia blaszki miażdżycowej. W niektórych przypadkach dobry flebolog wykona tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Na początku choroby należy udać się na wspomniane badanie do instytut flebologii Doppler w Warszawie. Wczesne stadia choroby leczone są farmakologiczne — podawane są leki rozszerzające naczynia i hamujące rozwój miażdżycy. Jeżeli leki nie przynoszą pożądanych efektów, należy udać się do poradni chirurgii naczyniowej, gdzie zostanie wprowadzone leczenie zabiegowe — małoinwazyjne lub leczenie chirurgiczne.

Opinie (4)
Sylwia
Ciekawy artykuł.
Jolanta
Niestety wiem co to miażdżyca tętnic na swoim przykładzie. Dobrze, że trafiłam na dobrego specjalistę, który sobie poradził z tą chorobą.
Natalia
Polecam bardzo dokładnie przeprowadzane badanie USG żył przez dr Paluch.
Kasia
Warto zgłosić się do Doppler Instytut z takimi problemami.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Krioterapia to metoda wykorzystywana w rehabilitac...
Obecnie najczęściej stosowanymi przez sportowcó...
Technologia HIFU jest innowacyjnym rozwiązaniem, ...
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapaln...
Nowotwory można podzielić na dwa rodzaje: nowotw...
Gorąca czekolada kojarzy nam się z nadchodzącą...