Nowotwory można podzielić na dwa rodzaje: nowotwory złośliwe i nowotwory łagodne, które nie tylko różnią się przebiegiem, ale również sposobem leczenia. Rak, a więc nowotwór złośliwy ma skłonności do naciekania na inne tkanki i ich niszczenie, jak również dawanie przerzutów. Natomiast nowotwór łagodny zazwyczaj nie nacieka na okoliczne tkanki, jak również nie daje przerzutów, tak więc rokowania są zazwyczaj dość pomyślne.
Nowotwór złośliwy charakteryzuje się dynamicznym wzrostem - niszczy swoje otoczenie doprowadzając do znacznego osłabienia i wyniszczenia organizmu. Nowotwory łagodne zazwyczaj charakteryzują się okrągłym i dobrze odgraniczonym kształtem, natomiast nowotwory złośliwe mają guzy o nieregularnych kształtach i wokół nich najczęściej powstają zmiany martwicze i krwotoczne.
Nowotwór łagodny zazwyczaj charakteryzuje się dość powolnym wzrostem, chociaż oczywiście można mówić tutaj o kilku wyjątkach. Nowotwory łagodne zazwyczaj nie dają przerzutów i rosną miejscowo, jednocześnie nie dając wznów miejscowych. Podczas zabiegu wycinania guza nowotworu łagodnego wycina się jedynie niewielki margines zdrowej tkanki. Pacjent z nowotworem łagodnym ma zdecydowanie lepsze rokowania od pacjenta z nowotworem złośliwym. Podstawowym narzędziem zdiagnozowania zmiany w postaci guza jest badanie histopatologiczne.
Podłożem do powstania nowotworu złośliwego, a także nowotworu łagodnego są przede wszystkim zaburzenia genetyczne, które mogą w każdym wieku wpłynąć na komórki DNA, a następnie przyczynić się do powstania i rozrostu nowotworu. Zdecydowanie większej ilości procesów prowadzących do rozwoju raka udaje się zapobiec, dzięki wewnątrzkomórkowym mechanizmom ochronnym - dochodzi do apoptozy komórki lub do procesów naprawczych DNA. Proces rozwoju raka złośliwego jest wieloetapowy, dlatego może trwać nawet do kilku lat.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni