Rak prostaty stanowi jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych wśród mężczyzn. Mimo że kojarzony jest przede wszystkim z występowaniem powyżej 70. roku życia, chorują też na niego młodsi mężczyźni. Rak prostaty ma to do siebie, że ryzyko zachorowalności na niego jest tym wyższe, im mężczyzna starszy. Jeśli zostanie możliwie jak najszybciej zdiagnozowany i zostaną od razu podjęte kroki w celu wyleczenia, znacząco wzrasta szansa na wyzdrowienie chorego. W początkowym etapie raka prostaty nie występują jednak objawy, dlatego też niezmiernie ważne jest wykonywanie rutynowych badań - zwłaszcza gdy mężczyzna znajduje się w wieku zwiększonego ryzyka. W diagnozowaniu nowotworu złośliwego rozwijającego się w gruczole krokowym specjalizują się przede wszystkim urolodzy, m.in. pracujący w Onkomedica - Centrum Onkologii Warszawa.
Rak prostaty nazywany jest zamiennie rakiem gruczołu krokowego oraz rakiem stercza. Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w prostacie, czyli w gruczole krokowym. Chorują na niego wyłącznie mężczyźni i na jego rokowania ma wpływ kilka czynników (m.in. wiek pacjenta, stopień złośliwości nowotworu oraz zaawansowania choroby). Wczesne wykrycie raka stercza daje zatem większe szanse choremu na wyzdrowienie. Samą diagnostyką i leczeniem raka prostaty we wczesnym stadium zajmuje się lekarz urolog, zaś w leczeniu omawianego nowotworu złośliwego już w zaawansowanym stopniu rozwoju (zwłaszcza gdy mowa o przerzutach) specjalizują się radioterapeuci oraz onkolodzy Warszawa.
W fazie początkowej rak gruczołu krokowego przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Stwierdzany jest więc w przypadku diagnostyki w tym kierunku, która najczęściej odbywa się dopiero po wykonaniu jakichś rutynowych badań, jeśli stwierdzono zwiększoną wartość PSA. Rak prostaty może również wiązać się z różnymi nieprzyjemnymi objawami, które się nasilają i stają coraz bardziej dokuczliwe wraz z rozwojem choroby. Są to między innymi: długie oddawanie moczu, ból podczas wykonywania tej czynności, problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, częste oddawanie moczu (w tym również w nocy) oraz zaburzenia erekcji. W przypadku występowania zaawansowanego raka prostaty z przerzutami mogą boleć kości i może dojść do złamań patologicznych.
Ważna jest zatem profilaktyka i diagnostyka, która wpływa na lepsze rokowania w przypadku wczesnego wykrycia raka prostaty. Jeśli pojawiają się już u mężczyzny któreś z wymienionych objawów, może skorzystać z konsultacji onkologicznych Warszawa lub umówić się na wizytę do lekarza urologa również zajmującego się omawianym rodzajem nowotworu złośliwego.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni