Celiakia i alergia na gluten to zupełnie dwa różne pojęcia, które są często mylone ze sobą. Temat wywołuje szeroką dyskusję, szczególnie teraz, kiedy dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna nie tylko wśród osób, które posiadają medyczne zalecenia do jej stosowania. Zarówno celiakia, jak też alergia na gluten wywołane są tym samym czynnikiem - białkiem zawartym w wielu zbożach. Objawy są także łudząco do siebie podobne, dlatego wiele osób ma problem i ich właściwym przyporządkowaniem. Kiedy zatem mamy do czynienia z uczuleniem na gluten, a w których przypadkach można mówić o chorobie?
Uczulenie na gluten czy celiakia?
Dieta bezglutenowa zaliczana jest do diet eliminacyjnych, które powinny być stosowane przez osoby chore na celiakię oraz uczulone na gluten. To dwa różne pojęcia, których nie należy ze sobą mylić. Celiakia jest bowiem chorobą trzewną, która należy do chorób autoimmunologicznych i często ma podłoże genetyczne. Dotyczy około 1 proc. populacji i najczęściej diagnozowana jest w wieku dziecięcym. Celiakia powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych przez gliadynę, która jest jedną z frakcji glutenu. W wyniku celiakii dochodzi do upośledzenia śluzówki jelita, co powoduje problemy z wchłanianiem pokarmu, stany zapalne, niedobór witaminy K i często również inne nietolerancje. Osoby chore na celiakię uskarżają się na biegunki tłuszczowe, bóle brzucha i wzdęcia, złe samopoczucie, a niekiedy nawet stany depresyjne. Nieleczona celiakia może wywołać anemię, inne choroby autoimmunologiczne, bezpłodność i poronienia. U dzieci natomiast przyczynia się do problemów ze wzrostem i innych zaburzeń rozwoju. Celiakia może ujawnić się również w wieku dorosłym, a nawet podeszłym.
Uczulenie na gluten to z kolei zgodnie z nazwą reakcja alergiczna wywoływana spożywaniem pokarmów zawierających alergen. Jest to druga, najczęściej występująca alergia pokarmowa, zaraz po uczuleniu na laktozę. Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, może dotyczyć nawet 25 proc. grupy spośród wszystkich osób z rozpoznanymi alergiami pokarmowymi. Objawy uczulenia na gluten są bardzo podobne do objawów celiakii, dlatego bez diagnozy trudno jest rozpoznać, z którą formą schorzenia mamy do czynienia.
Jak sprawdzić czy to uczulenie na gluten?
W rozpoznaniu uczulenia pomaga przede wszystkim obserwacja organizmu. Objawy alergii mogą występować zarówno bezpośrednio po spożyciu posiłku zawierającego alergen, jak również dopiero po kilku godzinach czy nawet dniach. Mogą one różnić się także od wieku. Dzieciom uczulonym na gluten współtowarzyszy często atopowe zapalenie skóry. Niekiedy może również wystąpić biegunka, wymioty, a także wodnisty katar czy skurcze oskrzeli. Dzieci wraz z wiekiem wyrastają z uczulenia na gluten, jednak do tego czasu należy stosować dietę eliminacyjną. Dorośli mogą również zauważyć u siebie zmiany skórne - najczęściej pokrzywkę lub obrzęk naczynioruchowy. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego także mogą świadczyć o alergii. W diagnozie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest czasowe wyeliminowanie wszystkich produktów żywnościowych zawierających gluten pod okiem lekarza lub dietetyka. Dolegliwości powinny na ten czas ustąpić. Następnie wprowadza się ponownie alergen do diety. Jeśli objawy powrócą, nie ma wątpliwości co do tego, że gluten ma negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.
W celu jednoznacznego odróżnienia uczulenia na gluten od choroby, należy wykonać badanie EmA, które wykaże poziom przeciwciał IgA. Jeżeli wystąpią trudności w zdiagnozowaniu, można również przeprowadzić biopsję jelita cienkiego, pozwalającą na ocenę stanu kosmków jelitowych.
Adres IP: ***.***.***.214
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni