Zobacz również

Uczulenie na gluten - czym różni się od celiakii?

Uczulenie na gluten - czym różni się od celiakii?

Opinie

polecam zabiegi fizjoterapeutyczne. bardzo pomocne
Paweł
Pracujący lekarze w klinice indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Zostałam dobrze poinformowana jak i na czym będzie polegać leczenie.
~Sylwia
Placówka sprawdza się u mnie i moich znajomych od lat. Polecam każdemu!
Brygida
Moja ocena uslug w labolatorium jest jak najbardziej pozytywna :) przede wszystkim dzieki Pani, która pracuje w puncie pobran Pani Anna Bad...
barbara67
Pyszne koktajle na zwiększenie odporności. Polecam L&L!
Barbara
Ponownie jestem bardzo mile zaskoczona obsługa CMPŻoliborz. Bardzo kompetentna, myśląca i pomocną młoda recepcjonistka, wykazała rozeznanie i ...
~Kalina
Nie warto zwlekać z zapisaniem się do specjalisty. Wiem to na swoim przykładzie.
Dorota
Świetni lekarze, przyjazna atmosfera, polecam.
Natalia
Będąc w ciąży zaczęłam mieć problemy z bólem karku i ramion, nie mogłam temu w żaden sposób zaradzić, aż do czasu kiedy udałam się do CR Best ...
~Natalia 5643

Celiakia i alergia na gluten to zupełnie dwa różne pojęcia, które są często mylone ze sobą. Temat wywołuje szeroką dyskusję, szczególnie teraz, kiedy dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna nie tylko wśród osób, które posiadają medyczne zalecenia do jej stosowania. Zarówno celiakia, jak też alergia na gluten wywołane są tym samym czynnikiem - białkiem zawartym w wielu zbożach. Objawy są także łudząco do siebie podobne, dlatego wiele osób ma problem i ich właściwym przyporządkowaniem. Kiedy zatem mamy do czynienia z uczuleniem na gluten, a w których przypadkach można mówić o chorobie?

Uczulenie na gluten czy celiakia?
Dieta bezglutenowa zaliczana jest do diet eliminacyjnych, które powinny być stosowane przez osoby chore na celiakię oraz uczulone na gluten. To dwa różne pojęcia, których nie należy ze sobą mylić. Celiakia jest bowiem chorobą trzewną, która należy do chorób autoimmunologicznych i często ma podłoże genetyczne. Dotyczy około 1 proc. populacji i najczęściej diagnozowana jest w wieku dziecięcym. Celiakia powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych przez gliadynę, która jest jedną z frakcji glutenu. W wyniku celiakii dochodzi do upośledzenia śluzówki jelita, co powoduje problemy z wchłanianiem pokarmu, stany zapalne, niedobór witaminy K i często również inne nietolerancje. Osoby chore na celiakię uskarżają się na biegunki tłuszczowe, bóle brzucha i wzdęcia, złe samopoczucie, a niekiedy nawet stany depresyjne. Nieleczona celiakia może wywołać anemię, inne choroby autoimmunologiczne, bezpłodność i poronienia. U dzieci natomiast przyczynia się do problemów ze wzrostem i innych zaburzeń rozwoju. Celiakia może ujawnić się również w wieku dorosłym, a nawet podeszłym.
Uczulenie na gluten to z kolei zgodnie z nazwą reakcja alergiczna wywoływana spożywaniem pokarmów zawierających alergen. Jest to druga, najczęściej występująca alergia pokarmowa, zaraz po uczuleniu na laktozę. Według Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, może dotyczyć nawet 25 proc. grupy spośród wszystkich osób z rozpoznanymi alergiami pokarmowymi. Objawy uczulenia na gluten są bardzo podobne do objawów celiakii, dlatego bez diagnozy trudno jest rozpoznać, z którą formą schorzenia mamy do czynienia.

Jak sprawdzić czy to uczulenie na gluten?
W rozpoznaniu uczulenia pomaga przede wszystkim obserwacja organizmu. Objawy alergii mogą występować zarówno bezpośrednio po spożyciu posiłku zawierającego alergen, jak również dopiero po kilku godzinach czy nawet dniach. Mogą one różnić się także od wieku. Dzieciom uczulonym na gluten współtowarzyszy często atopowe zapalenie skóry. Niekiedy może również wystąpić biegunka, wymioty, a także wodnisty katar czy skurcze oskrzeli. Dzieci wraz z wiekiem wyrastają z uczulenia na gluten, jednak do tego czasu należy stosować dietę eliminacyjną. Dorośli mogą również zauważyć u siebie zmiany skórne - najczęściej pokrzywkę lub obrzęk naczynioruchowy. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego także mogą świadczyć o alergii. W diagnozie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest czasowe wyeliminowanie wszystkich produktów żywnościowych zawierających gluten pod okiem lekarza lub dietetyka. Dolegliwości powinny na ten czas ustąpić. Następnie wprowadza się ponownie alergen do diety. Jeśli objawy powrócą, nie ma wątpliwości co do tego, że gluten ma negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.

W celu jednoznacznego odróżnienia uczulenia na gluten od choroby, należy wykonać badanie EmA, które wykaże poziom przeciwciał IgA. Jeżeli wystąpią trudności w zdiagnozowaniu, można również przeprowadzić biopsję jelita cienkiego, pozwalającą na ocenę stanu kosmków jelitowych.

Opinie (3)
Luka

25.11.2020

Często celiakia jest mylona z uczuleniem na gluten. Sama kiedyś myślałam, że mam celiakię, ale lekarz tego nie potwierdził. Okazało się, że to gluten był wszystkiemu winny.

Adres IP: ***.***.***.214

Wanda

25.11.2020

Chyba czeka mnie biopsja jelita cienkiego.

Adres IP: ***.***.***.214

Justyna

06.10.2020

W klinice dr Pardy dietetyk z pewnością dobierze odpowiedni rodzaj diety. Zobaczy on też, czy mamy styczność z alergią na gluten, czy celiakią.

Adres IP: ***.***.**.60

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Przychodnia Wrzeciono SPZZLO Warszawa-Żoliborz
Wrzeciono, 10C, Warszawa
1/5 (1 opinia)
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 20
Powstańców Śląskich, 17, Warszawa
5/5 (1 opinia)
Centrum Rehabilitacji Leczniczej
Srebrna, 3, Warszawa
2.5/5 (2 opinie)
Przychodnia Kleczewska SPZZLO Warszawa-Żoliborz
Kleczewska, 56, Warszawa
3/5 (2 opinie)
Warszawski Instytut Naczyniowy
Josepha Conrada 24, 01-922 Bielany
5/5 (22 opinie)
Poradnia alergologiczna w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Dąbrowszczaków, 5a, Warszawa
5/5 (1 opinia)
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Saska, 63/75, Warszawa
5/5 (1 opinia)
Centrum Medyczne CMP Łomianki
Warszawska 55, 05-092
5/5 (7 opinii)
Przychodnia Wilanów
Sarmacka, 10c, Warszawa
5/5 (1 opinia)
Ewa Schmidt Gabinet Dentystyczny
Jagiellońska, 3, Warszawa
5/5 (1 opinia)

Cellulit, jak się go skutecznie pozbyć?
Cellulit zwany również pomarańczową skórką to przypad...
Jakiego wsparcia potrzebuje pacjent onkologiczny?
Choroba nowotworowa dla niektórych pacjentów j...
Jak leczyć żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych uważane są za jeden z objawów pr...
Gorąca czekolada i jej prozdrowotne właściwości
Gorąca czekolada kojarzy nam się z nadchodzącą wielkimi ...
Gdzie najczęściej pojawiają się pajączki?
Pajączki, czyli inaczej teleaniektazje lub venulektazje, to...
Jakiego wsparcia potrzebuje pacjent onkologiczny?
Choroba nowotworowa dla niektórych pacjentów j...
Czy każdy guzek w piersi powinien nas zaniepokoić?
Kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza onkologa, ...
Licówki - sposób na piękny uśmiech
Licówki to niewielkie, cieniutkie płatki, które przykleja...
Oczyszczanie organizmu
Do naszego organizmu dostaje się coraz więcej toksyn, któ...
Peelingi lekarskie
Styl życia i dieta w bardzo dużym stopniu wpływa na sk&oa...