Zobacz również

O astmie słów kilka

O astmie słów kilka

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych o zmiennym przebiegu. Czasami jej objawy występują kilka razy w ciągu doby, a czasami kilka razy w miesiącu. Jakie są jej przyczyny? Jakie są objawy? Na czym polega diagnostyka i leczenie?

Co to jest astma oskrzelowa?

Astma to przewlekła i nieuleczalna zapalna choroba dróg oddechowych, która w konsekwencji prowadzi do ograniczenia wydolności dróg oddechowych w wyniku skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich śluzu.

Jakie są rodzaje astmy?

Ze względu na przyczynę powstania astmy dzieli się ją na alergiczną i niealergiczną, a także zawodową. Ze względu na ciężkość choroby mówi się o astmie sporadycznej, przewlekłej lekkiej, przewlekłej umiarkowanej i przewlekłej ciężkiej. Natomiast ze względu na ocenę odpowiedzi na leczenie i szacowanie przyszłego ryzyka wyróżnia się astmę w pełni kontrolowaną (pacjent nie odczuwa na co dzień objawów), częściowo kontrolowaną (objawy pojawiają się częściej niż 2 razy w tygodniu) i astmę niekontrolowaną (objawy są częste i pojawiają się nawet kilka razy dziennie). Szczególną postacią astmy niekontrolowanej jest tzw. astma trudna, czyli taka, nad którą nie udaje się uzyskać kontroli mimo zastosowania standardowego i intensywnego leczenia.

Jakie są przyczyny astmy?

Astma oskrzelowa ma najczęściej podłoże alergiczne i jest reakcją układu oddechowego na kontakt z alergenem. Największe znaczenie mają alergeny wziewne, czyli cząsteczki, które są wdychane razem z powietrzem.
W astmie alergicznej dochodzi do reakcji układu odpornościowego na substancję, która w teorii nie powinna jej wywołać (u osób zdrowych nie wywołuje żadnej reakcji).

Pojawienie się astmy najczęściej powodują: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz grzyby pleśniowe. Czynniki te powodują stan zapalny w układzie oddechowym, powodując skurcz oskrzeli i nadmiar wydzieliny, co z kolei wywołuje duszności i kaszel, bo osoba chora zmuszona jest odkrztusić nadmiar śluzu.

Co zaliczamy do objawów astmy?

Objawami astmy są przede wszystkim: dokuczliwe uczucie duszności, świszczący oddech, kaszel i ucisk w klatce piersiowej. Objawy to najczęściej mają charakter napadowy, mogą pojawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Wywołać je może stres, zimne powietrze czy duży wysiłek fizyczny. Przyczyną może być także smog, czyli wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Jak zahamować atak astmy?

Podczas silnego ataku duszności dochodzi do gwałtownego skurczu oskrzeli, który powoduje charakterystyczny świszczący oddech i uniemożliwia nabranie powietrza - często potrzebna może być natychmiastowa pomoc. Przede wszystkim należy zachować spokój. Niezbędne jest podanie leku rozkurczającego oskrzela, który zadziała natychmiast i chory w ciągu paru minut będzie mógł zacząć swobodnie oddychać. W trakcie ataku nie powinno się przyjmować pozycji leżącej, gdyż utrudnia ona oddychanie - najlepiej siedzieć lub stać i podpierać się łokciami o stół czy parapet.

Diagnoza i leczenie

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak kaszel, duszności, świszczący oddech czy wzmożone zmęczenie podczas wysiłku to konieczna będzie konsultacja lekarska. Najlepiej udać się do pulmonologa i poddać się badaniu spirometrii, a także RTG klatki piersiowej. Możesz skonsultować się na przykład z pulmonologiem w Przychodni Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie badania wykonywane są przez profesjonalny personel medyczny za pomocą nowoczesnego sprzętu.
Astmy nie da się całkowicie wyleczyć, ale należy ją stale kontrolować i zapobiegać zaostrzeniom.

Opinie (1)
Jacek
Astma to przewlekła i nieuleczalna zapalna choroba dróg oddechowych, która w konsekwencji prowadzi do ograniczenia wydolności dróg oddechowych w wyniku skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich śluzu. Jeśli chorujesz na astmę oskrzelową polecam skonsultować się z pulmonologiem w Przychodni Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie są wykonywane profesjonalne badania przez profesjonalny personel medyczny za pomocą nowoczesnego sprzętu. Personel świadczy bardzo miłe podejście do pacjenta. Osobiście zostałem potraktowany na wysokim poziomie oraz udzielono mi niezbędną pomoc. Serdecznie polecam
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Masaż ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzię...
Niegdyś modelowanie kształtu nosa kojarzyło si...
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapaln...
Oczy odgrywają ogromną rolę w procesie starzeni...
Medycyna estetyczna w dalszym ciągu staje się co...
Styl życia i dieta w bardzo dużym stopniu wpływ...