Zobacz również

Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania

Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania

Krioterapię można z powodzeniem stosować w przypadku zapalenia stawów (np. reumatoidalnego czy reaktywnego), zmian zapalnych stawów o podłożu metabolicznym (np. dna moczanowa) czy przy przewlekłym zapaleniu kręgosłupa szyjnego. W procesie rehabilitacji neurologicznej, można zastosować leczenie zimnem do zwalczania odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni. Krioterapię stosuje się również przy urazach mechanicznych, takich jak zwichnięcia i skręcenia urazowe stawów, naderwaniech ścięgien i mięśni czy też zadawnionych urazach sportowych i pooperacyjnych.

Leczenie zimnem wskazane jest także w kontekście odnowy biologicznej u osób przemęczonych psychicznie i fizycznie, u sportowców wyczynowych czy w przypadku zespołów bólu mięśniowo-powięziowego. Ten sposób leczenia używany jest również jako metoda zachowawcza w zwalczaniu przewlekłego i patologicznego bólu.

Istnieje kilka przeciwwskazań, dotyczących stosowania krioterapii, takich jak np. niedoczynność tarczycy, znaczna niedokrwistość, schorzenia mięśnia sercowego lub aparatu zastawkowego serca, przecieki żylno-tętnicze w płucach, miejscowe zaburzenia ukrwienia, zaawansowana miażdżyca, choroba nowotworowa, nadciśnienie tętnicze znacznego stopnia, przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnic obwodowych czy ciężkie postacie dusznicy bolesnej wysiłkowej i dusznicy bolesnej spontanicznej.
Przed wybraniem się na krioterapię należy sprawdzić czy nie posiada się miejscowych odmrożeń, uszkodzeń skóry czy ropno-zgorzelinowych zmian na skórze.
Przeciwwskazaniem jest również stosowanie niektórych leków, takich jak neuroleptyki oraz picie alkoholu. Krioterapii nie powinny stosować osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby z zaburzeniami rytmu serca przy jego częstości powyżej 100/min oraz różnego pochodzenia ostrymi schorzeniami dróg oddechowych.

Opinie (5)
Michał
Niestety mam przeciwskazania na ten zabieg.
Wojtek
Nie wiedziałem, że krioterapia ma tak wiele zalet.
Łukasz
Na zapalenie stawów ta metoda to cud!
Danuta52
Dużo ludzi w moim wieku korzysta z krioterapii właśnie ale jednak należę do grupy z mocnymi przeciwwskazaniami i mój lekarz stanowczo wyraził stanowisko na ten temat.
Konrad
Leczenie zimnem przynosi prawdziwą ulgę w różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Jako sportowiec miałem okazję przekonać się o tym wielokrotnie.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 3.64/5 (14 opinii)
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy
Oceń przychodnię
jako pierwszy

Choroba hemoroidalna niezwykle często dotyka kobi...
Żylne zespoły uciskowe to w praktyce flebologicz...
Cellulit zwany również pomarańczową skórką t...
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą uskarż...
Coraz bliżej Nowy Rok, który dla wielu z n...
Zastanówmy się czy jesień życia musi upływać...