Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania

Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania

Krioterapię można z powodzeniem stosować w przypadku zapalenia stawów (np. reumatoidalnego czy reaktywnego), zmian zapalnych stawów o podłożu metabolicznym (np. dna moczanowa) czy przy przewlekłym zapaleniu kręgosłupa szyjnego.

W procesie rehabilitacji neurologicznej można zastosować leczenie zimnem do zwalczania odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni.
Krioterapię stosuje się również przy urazach mechanicznych, takich jak zwichnięcia i skręcenia urazowe stawów, naderwaniech ścięgien i mięśni czy też zadawnionych urazach sportowych i pooperacyjnych.
Leczenie zimnem wskazane jest także w kontekście odnowy biologicznej u osób przemęczonych psychicznie i fizycznie, u sportowców wyczynowych czy w przypadku zespołów bólu mięśniowo-powięziowego.
Ten sposób leczenia używany jest również jako metoda zachowawcza w zwalczaniu przewlekłego i patologicznego bólu.

Istnieje kilka przeciwwskazań, dotyczących stosowania krioterapii, takich jak np. niedoczynność tarczycy, znaczna niedokrwistość, schorzenia mięśnia sercowego lub aparatu zastawkowego serca, przecieki żylno-tętnicze w płucach, miejscowe zaburzenia ukrwienia, zaawansowana miażdżyca, choroba nowotworowa, nadciśnienie tętnicze znacznego stopnia, przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnic obwodowych czy ciężkie postacie dusznicy bolesnej wysiłkowej i dusznicy bolesnej spontanicznej.
Przed wybraniem się na krioterapię należy sprawdzić czy nie posiada się miejscowych odmrożeń, uszkodzeń skóry czy ropno-zgorzelinowych zmian na skórze. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie niektórych leków, takich jak neuroleptyki oraz picie alkoholu. Krioterapii nie powinny stosować osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby z zaburzeniami rytmu serca przy jego częstości powyżej 100/min oraz różnego pochodzenia ostrymi schorzeniami dróg oddechowych.

Opinie (1)
Konrad
Leczenie zimnem przynosi prawdziwą ulgę w różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Jako sportowiec miałem okazję przekonać się o tym wielokrotnie.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Cellulit, potocznie zwany skórką pomarańczową,...
Do naszego organizmu dostaje się coraz więcej to...
Zastanówmy się czy jesień życia musi upływać...
Miliony kobiet na świecie zmagają się z celluli...
Masaż ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzię...
Medycyna estetyczna w dalszym ciągu staje się co...