Krioterapię można z powodzeniem stosować w przypadku zapalenia stawów (np. reumatoidalnego czy reaktywnego), zmian zapalnych stawów o podłożu metabolicznym (np. dna moczanowa) czy przy przewlekłym zapaleniu kręgosłupa szyjnego. W procesie rehabilitacji neurologicznej, można zastosować leczenie zimnem do zwalczania odruchowej i ośrodkowej spastyczności mięśni. Krioterapię stosuje się również przy urazach mechanicznych, takich jak zwichnięcia i skręcenia urazowe stawów, naderwaniech ścięgien i mięśni czy też zadawnionych urazach sportowych i pooperacyjnych.
Leczenie zimnem wskazane jest także w kontekście odnowy biologicznej u osób przemęczonych psychicznie i fizycznie, u sportowców wyczynowych czy w przypadku zespołów bólu mięśniowo-powięziowego. Ten sposób leczenia używany jest również jako metoda zachowawcza w zwalczaniu przewlekłego i patologicznego bólu.
Istnieje kilka przeciwwskazań, dotyczących stosowania krioterapii, takich jak np. niedoczynność tarczycy, znaczna niedokrwistość, schorzenia mięśnia sercowego lub aparatu zastawkowego serca, przecieki żylno-tętnicze w płucach, miejscowe zaburzenia ukrwienia, zaawansowana miażdżyca, choroba nowotworowa, nadciśnienie tętnicze znacznego stopnia, przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnic obwodowych czy ciężkie postacie dusznicy bolesnej wysiłkowej i dusznicy bolesnej spontanicznej.
Przed wybraniem się na krioterapię należy sprawdzić czy nie posiada się miejscowych odmrożeń, uszkodzeń skóry czy ropno-zgorzelinowych zmian na skórze.
Przeciwwskazaniem jest również stosowanie niektórych leków, takich jak neuroleptyki oraz picie alkoholu. Krioterapii nie powinny stosować osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby z zaburzeniami rytmu serca przy jego częstości powyżej 100/min oraz różnego pochodzenia ostrymi schorzeniami dróg oddechowych.
Adres IP: ***.***.**.131
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni